Fonksiyonel Tıp Yaşam Koçu Nedir? Bize Nasıl Destek Olur?

Fonksiyonel Tıp alanında eğitimli Koçlara neden ihtiyaç vardır?

Bu kavram çok yeni olduğu için pek çok kişinin bilmediği bir alan. Bizler fonksiyonel tıp alanında Türkiye’ de mezun olmuş ve göreve başlamış ilk grubuz. Bir dezavantajımız koç kavramının oldukça dejenere edilmiş olması. Bu sebeple ben kendime Fonksiyonel Yaşam Yöneticisi diyorum çünkü sadece beslenme alanında değil daha iyi, sağlıklı ve uzun bir yaşam için gerekli olan tüm konularla ilgili uçtan uca bütünsel bir yaklaşımla çalışıyorum.

Fonksiyonel Tıp yaklaşımının bir bölümü beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerine dayanır. Bunlar köklü değişikliklerdir. Bireylerin uzun yıllardır süregelen alışkanlıklarını değiştirmeleri oldukça zordur. Bir örnek vermek gerekirse, diyetisyene başvuran bir kişi elinde liste ile seanstan ayrılıyor fakat belli bir süre sonra eski beslenme ve yaşam tarzı alışkanlığına geri dönüyor. Fonksiyonel Tıp Koçları bireylerin daha sağlıklı bir yaşama geçişinde ve kişiye özel beslenme düzenini oluşturmasında her aşamada danışanların yanında olarak bu yolu kolaylıkla tamamlamalarını sağlayan uygulatıcılardır. Bir nevi bütünsel sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme düzeninin uygulatıcı rolündeyiz. Diyetisyenler ve doktorlar bu noktada birlikte çalıştığımız kişiler oluyor. Yani herhangi bir rol çalma söz konusu değil. Diyetisyen diyeti yazar fakat birey uygulamakta zorlanabilir işte biz tam olarak bu noktada destekçiyiz. Diyetisyenlerle birlikte iş birliği halinde çalışıyoruz diyebiliriz.

Fonksiyonel Tıp Doktoruna Gitmeden Koç Desteği Alabilir miyiz?

Fonksiyonel Tıp Yaşam Koçları yaklaşık 1 yıl süren bir eğitime tabi tutuluyor. Eğitim öncesi mülakatla alım yapılıyor, eğitim sonrası ise uygulamalı sınav. Eğitim süresince kronik hastalıklarda beslenme şekilleri ve nasıl uygulatılacağı da konusunda sağlık koçları da tam donanımlı hale getiriliyor. Fonksiyonel Tıp Doktoruna gitmeden de sağlıklı beslenme ve yaşam konusunda koç desteği alınabilir. Fonksiyonel Tıp, kronik hastalıklar dışında önleyici tıp konusunda da çalıştığından, herhangi bir hastalığı olmayıp, bütünsel sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliği yapmak isteyen bireylerde koçlarla çalışabilir.

Bir Koçun Lisanslı olup olmadığını nasıl anlarız?

KOHEF (Koruyucu Hekimlik ve Fonksiyonel Tıp) derneğinin eğitim sitesi olan https://fonksiyoneltipegitimi.com/anasayfa web sitesinde lisanslı doktor, diyetisyen ve koçların listesi yer almaktadır. Hizmet almadan önce buradan lisans kontrolü sağlanabilir.

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu olarak ben danışanlarıma nasıl bir çalışma sistemi sunuyorum?

Öncelikle Fonksiyonel Yaşam Yönetimi olarak ilerlemeye karar verdim. Beslenme ve egzersiz dışında, danışanlarıma kozmetik ürünler, deterjanlar ve çevresel toksit yüke kadar uzanan, ev ve mutfaklarını neden ve nasıl daha sağlıklı hale getirecekleriyle ilgili kapsamlı bilgi paylaşımında bulunuyor ve uygulamalarına yardımcı oluyorum. Sağlıklı yaşam konusunda hiç akla gelmeyen fakat sağlığımızı olumsuz etkileyen pek çok faktör var. Bu durumları tümüyle ele alıyorum ve çözümler sunuyorum.

Bu yola çıktığımda asıl hedefim bireylere sadece fonksiyonel tıp diyetlerini uygulatacağım programlar oluşturmaktan ziyade, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzını nasıl sürdürülebilir hale getireceklerine odaklanmaktı. Hazırladığım programlarla bunu başardığımı düşünüyorum. Sürdürülebilir sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri programlarım sadece bireyleri değil, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmayı hedefleyen bütüncül bir yaklaşımı kapsıyor. Fonksiyonel yaşam yöneticisi olarak ben, sadece beslenme ve egzersiz üzerinde çalışmıyorum, mutfak detoksu, ev detoksu, çevresel toksit yük vb. çok geniş kapsamlı konularda danışanı bilgilendirerek,  sağlıklı yaşama geçişte bütünsel bakış açısını bireye kazandıracak tüm yol haritalarını ve bilgi akışını sunuyorum. Bahsettiğim gibi asıl hedefim bireylere sürdürülebilir, kalıcı sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak. Böylece sadece beslenme programı süresince sağlıklı beslenip, program bittiğinde eski alışkanlıklarına kaldığı yerden devam etmek yerine, derin bir farkındalıkla hayatında gözle görülür kalıcı değişiklikler yapmak için harekete geçmiş oluyorlar.

Benim üzerinde hassasiyetle durduğum bir konu ise, kozmetik ve deterjanlar konusu. Arınma okulunda, gruplarda ve bireysel koçluklarda adeta bir workshop etkinliğinde hissettiğiniz videolar gönderiyorum. Yenilebilir kimyasalsız kozmetik tarifleri paylaşıyorum. Bunu yapmaya vakti olmayanlar için ise bitkisel içerikli temiz ürünleri alabilecekleri kaynakları paylaşıyorum. Bu kaynaklar kozmetikle sınırlı değil, gıdadan, kozmetiğe, deterjandan, gıda takviyelerine kadar aklınıza gelebilecek her alandaki temiz içerikli kaynakları paylaşıyorum.

Çalışma sistemimde bireysel destek alınabileceği gibi, online beslenme gruplarına da katılım sağlanabilir. Bunun dışında 2 ay süreli online sağlıklı yaşam okulu hazırladık. Hedefimiz bireylerin sadece belli bir beslenme programına katılıp sonra hayatına kaldığı yerden devam etmesinden ziyade, sürdürülebilir sağlıklı yaşam alışkanlıklarını nasıl kazanacağını özümsemelerine yardımcı olmak. Bu okulda alanında uzmanlaşmış büyük bir ekiple birlikte çalışıyoruz. Yakında okul hizmet vermeye başlayacak.

Fonksiyonel Tıp Yaşam Koçları danışanlardan kan testi isteyemez. Bu sebeple ben de bireylere programlarıma dahil olmadan önce ve sonra genel beden enerji durumlarını görebilmeleri için bir cihaz kullanıyorum. Genel beden enerjisi ve tüm organların enerji seviyesini görüntüleyebiliyoruz. Sadece 1 aylık bir programa dahil olan bireylerde müthiş farklar ortaya çıkıyor. Ayrıca ev detoksu öncesi ve sonrası evin genel enerji seviyesini de bu cihazla ölçebiliyoruz. Bireysel danışmanlıklar ve grup katılımcılarıma bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyorum.

Fonksiyonel Yaşam Yöneticisi olarak sınırlarımız nelerdir?

Bizler, herhangi bir diyet listesi/beslenme programı yazmaz ve danışanlara gıda takviyesi önermeyiz. Fonksiyonel Tıp Bilim Kurulu doktorlarımız tarafından yazılmış diyetleri uygulatabiliriz. Bu beslenme programlarının tümü bütünsel bakış açısı ile uzman doktorlar tarafından hazırlanmıştır. Beslenme programının tümünün temelinde, geçmiş beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklı bedende biriken toksit yükü düzenlemek, bağırsak sağlığının dengeye getirilmesi yer alır. Fonksiyonel Tıp beslenme programları herhangi bir beslenme akımı ile karıştırılmamalıdır. Bu yaklaşımın programları, kişiye özel beslenme düzeninin şekillenmesini sağlayan, sindirim sistemi başta olmak üzere bedensel tüm sistemlerimizin ihtiyacına odaklı çalışır.

Son olarak şunu eklemek istiyorum;

Beslenme ve bağırsak sağlığının bozulması insan psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Artık bu bilim insanları tarafından net olarak ortaya koyulmuş durumda. Yediklerimiz hormonlarımızı, hormonlar ise duygu durumumuzu etkiler. Toplumumuzda artan olumsuz duygu durumları ve bunun sonucunda ortaya çıkan taciz ve tecavüzlere dur diyebilmenin en güzel yolu toplumun beslenme alışkanlıklarını değiştirmekten geçiyor. 2. Dünya savaşı sonrası hızla büyüyen gıda endüstrisi ile insan psikolojisinin giderek bozulması arasında doğru orantı vardır. Tüm bunlar sebebiyle; değişim kadınlardan başlar, kadınlar mutfağını, yeme alışkanlıklarını değiştirince aile değişir, ailenin değişmesi toplumu değiştirir ve artık hemen şimdi dönüşme zamanı olduğunu düşünüyorum.

 

Write a comment